Смілька Льоліц Віснєвац

Смілька Льоліц Віснєвац

Народився (-лася): 1905

Мостар, Югославія

Смілька була однією з трьох дочок, які народилися в сербських православних батьків у місті Мостар у центральній області Югославії Герцеговині. Мати Смільки померла, коли їй було 3 роки, і трьох дівчат виховував батько. У юності Смілька була шибайголовою, але в 17 років виграла конкурс краси «Міс Макарська Рів’єра» і поїхала до Німеччини, щоб стати моделлю.

1933-39: Смілька зробила успішну кар’єру моделі в Берліні. Вона була відомою своєю схожістю із Гретою Гарбо, будучи високою та маючи струнку фігуру, а також високі вилиці й мигдалеподібні сіро-блакитні очі. Смілька виступала проти фашизму, а після приходу до влади Гітлера покинула Німеччину. Коли у вересні 1939 року в Європі почалася війна, дівчина жила в столиці Югославії Белграді зі своїм чоловіком Тихомиром Віснєвацом і маленьким сином.

1940-41: як і багато хто в Белграді, Смілька відкрито виступала проти фашизму. 27 березня 1941 року в Югославії до влади прийшов новий антифашистський уряд. У відповідь Німеччина здійснила несподіване бомбардування Белграда у Вербну неділю, 6 квітня 1941 року. Через шість днів німецькі війська захопили місто. Смільку, яка була відома німцям своїми антифашистськими поглядами за часів перебування у Веймарській Німеччині, разом із її чоловіком затримало гестапо. Понад два тижні Смільку та її чоловіка били і катували.

Смільку розстріляла німецька розстрільна команда в концтаборі Баніца на початку травня 1941 року. Їй було 35 років.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.