اسمیلیکا لیولیک ویسنیه واک

اسمیلیکا لیولیک ویسنیه واک

تاریخ تولد: 1905

موستار, يوگسلاوی

اسمیلیکا یکی از سه دختری بود که در یک خانواده ارتدکس صرب در شهر موستار واقع در منطقه هرزگووین درمرکز یوگسلاوی متولد شد. وقتی اسمیلیکا سه ساله بود مادرش درگذشت و هر سه دختر با سرپرستی پدرشان بزرگ شدند. اسمیلیکا در 17 سالگی هنگامی که جوانی پر شر و شور بود جایزه زیباترین دختر ماکارسکا ریویرا (Makarska Riviera) را به خود اختصاص داد و برای کار به عنوان مانکن به آلمان رفت.

39-1933: اسمیلیکا در برلین در کارش به عنوان مانکن موفق بود. او با اندامی باریک و بلند، گونه های برجسته و چشمانی بادامی شکل و خاکستری- آبی و همچنین به دلیل شباهتش به گرتا گاربو مورد توجه قرار گرفته بود. اسمیلیکا عقاید ضد فاشیستی داشت و به همین دلیل بعد از به قدرت رسیدن هیتلر، آلمان را ترک کرد. هنگام شروع جنگ در سپتامبر 1939، اسمیلیکا با همسرش، تیومیر ویسنیه واک و پسر کوچکشان در بلگراد، پایتخت یوگسلاوی زندگی می کرد.

41-1940: اسمیلیکا نیز مانند بسیاری دیگر از افراد در بلگراد، آشکارا عقاید ضد فاشیستی داشت. در 27 مارس 1941، یک دولت ضد فاشیست جدید در یوگسلاوی به روی کار آمد. آلمان در مقابله با این دولت، در 6 آوریل 1941 یعنی درست یکشنبه پیش از عید پاک (یكشنبه نخل ریزان)، با حمله ای غافلگیرانه شهر بلگراد را بمباران کرد. شش روز بعد، نیروهای آلمانی شهر را اشغال کردند. اسمیلیکا که عقاید ضد فاشیستی اش در طول اقامتش در آلمان وایمار، برای آلمانی ها آشکار شده بود، با همسرش توسط گشتاپو توقیف شد. بیش از دو هفته، اسمیلیکا و همسرش مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفتند.

در اوایل ماه مه 1941، اسمیلیکا به دست یک جوخه آتش آلمانی در اردوگاه کار اجباری بانییتسا (Banjica) تیرباران شد. او 35 سال بیشتر نداشت.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.