Заперечення Голокосту: ключові дати

У цій хронології перераховані деякі ключові події в еволюції заперечення Голокосту.

Що таке заперечення Голокосту?

View, through the barbed wire, of the prisoner barracks in the Flossenbürg concentration camp.

Вид через колючий дріт на бараки для в’язнів в концентраційному таборі «Флоссенбюрг». Флоссенбюрг (Німеччина), 1942 рік.

Джерело:
  • Bildarchiv Preussischer Kulturbesitz

 

Голокост — одна з найбільш задокументованих подій в історії. «Заперечення Голокосту» описує спроби спростувати встановлені факти нацистського геноциду європейських євреїв. Поширені твердження, що заперечують Голокост: вбивство шести мільйонів євреїв під час Другої світової війни ніколи не мало місця; у нацистів не було офіційної політики або наміру винищувати євреїв; камери з отруйним газом в таборі смерті Аушвіц-Біркенау ніколи не існували.

Новішою тенденцією є спотворення фактів Голокосту. Поширені спотворення включають такі твердження: число загиблих євреїв у шість мільйонів є перебільшенням; смерть у концентраційних таборах була результатом хвороб або голоду, а не політики; щоденник Анни Франк є підробкою.

Заперечення Голокосту зазвичай умотивовані ненавистю до євреїв і ґрунтуються на звинуваченні в тому, що Голокост був вигаданий або перебільшений євреями як частина змови, спрямованої на просування єврейських інтересів. Цей погляд увічнює давні антисемітські стереотипи, що звинувачують євреїв у змові та світовому пануванні — ненависницькі звинувачення, які зіграли важливу роль у закладанні основ Голокосту.

Спотворення Голокосту може бути пов’язане з антисемітизмом, але існують також форми, які можуть бути результатом відсутності поваги або обізнаності про предмет. Незалежно від мотивації, всі форми спотворення Голокосту відкривають двері для більш небезпечних форм заперечення та антисемітизму, оскільки вони ставлять під сумнів реальність Голокосту.

Конституція Сполучених Штатів забезпечує свободу слова, тому у Сполучених Штатах заперечення Голокосту або участь в антисемітських ненависницьких висловлюваннях не є незаконним, окрім випадків, коли існує неминуча загроза насильства. У багатьох інших країнах, особливо в Європі, де відбувся Голокост, є закони, що передбачають кримінальну відповідальність за заперечення Голокосту та ненависницькі висловлювання.

Ключові події

У цій хронології перераховані деякі ключові події в еволюції заперечення Голокосту.

1942–44

В ході операції із кодовою назвою Особлива операція 1005, щоб приховати докази знищення євреїв Європи, німці та їхні пособники знищують докази масових поховань у таборах смерті Белжець, Собібор та Треблінка, а також у тисячах місць проведення масових розстрілів по всій окупованій німцями Польщі, на окупованій території Радянського Союзу, включаючи Бабин Яр, а також у Сербії.

1943

У промові до генералів СС у Познані Генріх Гіммлер, імперський керівник (Reichsführer) СС (Schutzstaffel; охоронні загони), зауважує, що масові вбивства європейських євреїв будуть триматися в таємниці та ніколи не будуть записані.

1955

Вілліс Карто засновує впливову ультраправу групу, що базується у Вашингтоні, округ Колумбія, яка врешті-решт отримає назву «Вільне Лобі». Під керівництвом Карто, до його банкрутства в 2001 році, «Вільне Лобі» виступає за «расово чисті» Сполучені Штати та звинувачує євреїв у проблемах, що стоять перед США та світом. У 1969 році «Вільне Лобі» починає публікувати літературу на тему заперечення Голокосту.

1959

Американський священнослужитель Джеральд Л. К. Сміт в антисемітському виданні Хрест і прапор стверджує, що шість мільйонів євреїв не були вбиті під час Голокосту, а під час Другої світової війни іммігрували до США.

1964

Поль Рассіньє, французький комуніст, інтернований нацистами, публікує книгу Драма європейських євреїв, в якій стверджує, що газові камери були винаходом «сіоністського істеблішменту».

1966–67

Американський історик Гаррі Елмер Барнс публікує статті в лібертаріанському періодичному журналі Rampart Journal, у яких стверджується, що Союзники перебільшили масштаби звірств нацистів, щоб виправдати агресивну війну проти держав Осі.

1969

Noontide Press, дочірня організація «Вільного Лобі», видає книгу під назвою Міф про шість мільйонів.

1973

Остін Дж. Епп, професор англійської літератури в університеті ЛаСаль у Філадельфії, публікує памфлет: Обман про шість мільйонів: шантажування німецького народу шокуючим числом сфальсифікованих трупів. Цей памфлет стає основою для подальших тверджень тих, хто заперечує Голокост.

1976

Професор електротехніки Північно-Західного університету Артур Р. Бутц публікує книгу Вигадка ХХ століття: справа проти уявного знищення європейських євреїв. Бутц був першим заперечувачем Голокосту, який використовував суворість академічної мови, щоб замаскувати свою брехню. Північно-Західний університет у відповідь оголошує заяви Бутца «ганьбою» для навчального закладу.

1977

Ернст Цюндель, громадянин Німеччини, що проживає в Канаді, засновує видавництво Samisdat Publishers, яке видає неонацистську літературу, що містить заперечення Голокосту. У 1985 році канадський уряд притягнув Цюнделя до кримінальної відповідальності за поширення завідомо неправдивої інформації.

1977

Девід Ірвінг публікує книгу Війна Гітлера, в якій стверджується, що Гітлер не наказував і не потурав нацистській політиці щодо геноциду європейських євреїв. Ірвінг спотворює історичні докази та наукові методи, щоб надати легітимності своїй тезі.

1978

Вільям Девід МакКальден (також відомий як Льюїс Брендон) і Вілліс Карто заснували Інститут перегляду історії (Institute for Historical Review, IHR) в Каліфорнії, який публікує матеріали та спонсорує конференції на тему заперечення Голокосту. IHR маскує свої ненависницькі, расистські повідомлення під виглядом справжнього академічного розслідування.

1980

IHR обіцяє винагороду в 50 тисяч доларів кожному, хто зможе довести, що євреїв отруювали газом в Аушвіці. Мел Мермельштейн, який залишився в живих, представляє письмові свідчення про своє інтернування в Аушвіці та подає позов проти IHR, коли інститут відмовляється платити. У жовтні 1981 року суддя Верховного суду Томас Т. Джонсон використовує «судове повідомлення», яке дозволяє судам визнавати фактичними питання, які є загальновідомими, і виносити постанову про те, що Голокост був фактом і що євреїв отруювали газом в Аушвіці.

1981

Французький суд визнає професора літератури Роберта Форіссона винним у розпалюванні ненависті та дискримінації за те, що він називає Голокост «історичною брехнею».

1984

В ході гучного судового процесу Канадський суд визнає винним вчителя державної школи Джеймса Кігстра в «навмисній пропаганді ненависті до ідентифікованої групи» за відстоювання позиції заперечення Голокосту та інших антисемітських поглядів перед студентами, які вивчають суспільні науки.

1985

Відбувається оновлення кримінального кодексу тодішньої Західної Німеччини, щоб включити положення, які забороняють підбурювання до ненависті, в тому числі через форми, пов’язані із запереченням Голокосту. Німецький уряд оновлює та зміцнює цей закон знову в 1992, 1994, 2002, 2005 та 2015 роках.

1986

8 липня ізраїльський парламент приймає закон, що передбачає кримінальну відповідальність за заперечення Голокосту.

1987

Бредлі Сміт із Каліфорнії засновує Комітет відкритих дебатів із питань Голокосту.

На початку 1990-х років організація Сміта розміщує повносторінкові оголошення або редакційні статті в більш ніж десяти американських університетських газетах під заголовком «Історія Голокосту: що в ній не так? Тема для широкої дискусії». Кампанія Сміта допомагає розмити межу між розпалюванням ненависті та свободою слова.

1987

Жан-Марі Ле Пен, лідер французької ультраправої партії Національний фронт, висловлює думку про те, що газові камери були лише «епізодом» Другої світової війни. У 1988 році Ле Пен балотується на пост президента Франції та потрапляє в четвірку лідерів.

1987

Шведський письменник марокканського походження Ахмед Рамі починає виступати на шведській радіостанції «Радіо Іслам». У передачах радіостанції Голокост описується як винахід сіоністів/євреїв. Пізніше «Радіо Іслам» публікує на своєму веб-сайті Протоколи сіонських мудреців, Майн Кампф та інші антисемітські тексти.

1988

За завданням Ернста Цюнделя самопроголошений фахівець із методів страти Фред Лейхтер їде в табір смерті Аушвіц. Пізніше він видає Звіт Лейхтера: інженерний звіт про дослідження газових камер в Аушвіці, Біркенау та Майданеку, Польща, які вважалися приміщеннями для страт, який цитується тими, хто заперечує Голокост, щоб поставити під сумнів використання газових камер для масових вбивств.

1989

Девід Дюк, прихильник панування білої раси, отримує місце в парламенті штату Луїзіана. Дюк продає літературу на тему заперечення Голокосту зі свого урядового офісу.

1990

Уряд Франції приймає Закон Гейссо, згідно з яким сумніви в масштабах або існуванні злочинів проти людяності (як визначено в Лондонській хартії 1945 року) вважаються кримінальним правопорушенням. Цей закон служить стимулом для багатьох інших європейських країн, які приймають подібні закони в 1990-х і на початку 2000-х років.

1990

У ході кримінального провадження, порушеного проти Фреда Лейхтера штатом Массачусетс, було встановлено, що Лейхтер фактично ніколи не отримував диплом або ліцензію інженера. Лейхтер визнає, що він не вивчав біологію, токсикологію або хімію — ключові науки для формулювання тверджень виданого в 1988 році Звіту Лейхтера, який часто цитується на підтримку тверджень тих, хто заперечує Голокост.

1990

Шведський суд засуджує Ахмеда Рамі до шести місяців позбавлення волі за «ненависницькі висловлювання» та відкликає ліцензію «Радіо Іслам» на один рік.

1991

Американська історична асоціація, найстаріша професійна організація істориків, публікує заяву: «Немає ніяких серйозних історичних сумнівів у тому, що Голокост дійсно відбувся».

1992

Уряд Австрії вносить поправки до Закону про заборону 1947, встановлюючи кримінальну відповідальність за заперечення та тривіалізацію Голокосту.

1998

Уряд Польщі приймає Закон про Інститут національної пам’яті — Комісію з переслідування злочинів проти польської нації. Це важливий законодавчий акт, який передбачає збір даних про злочини, скоєні в Польщі під час нацистської окупації та роки комуністичного правління. Він також встановлює положення, які покликані ліквідувати форми заперечення та спотворення історії Голокосту.

1999

Обласний суд у місті Ополе, Польща, визначає, що місцевий професор Даріуш Ратайчак винен у самостійній публікації літератури про заперечення Голокосту.

2000

46 урядів підтверджують та погоджуються з формулюванням Декларації Стокгольмського міжнародного форуму про Голокост. Також відомий як «Стокгольмська декларація», цей документ є зобов’язанням забезпечити сталість досліджень, освіти та пам’яті про Голокост та «відстоювати жахливу правду про Голокост перед тими, хто її заперечує».

2000

Британський суд визнає Девіда Ірвінга «активним заперечувачем Голокосту». Ірвінг подав до суду на історика Університету Еморі Дебору Ліпштадт за наклеп після публікації в 1993 році її книги Заперечення Голокосту: зростаючий напад на правду та пам’ять.

2002

Центр координації та подальшої діяльності імені Зайда, експертно-аналітичний центр Ліги арабських держав, який базується в Об’єднаних Арабських Еміратах (ОАЕ), організовує симпозіум на тему «Семітизм». На симпозіумі Голокост називають «фальшивою казкою». У серпні 2003 року уряд ОАЕ закриває Центр імені Зайда після тиску ззовні у зв’язку з антиамериканськими та антисемітськими публікаціями й лекціями Центру.

2002

Румунія приймає надзвичайний указ, який передбачає кримінальну відповідальність за заперечення Голокосту, у відповідь на зростаючий рух за публічну реабілітацію генерала Іона Антонеску, профашистського диктатора, який відповідав за загибель 280 тисяч євреїв і 11 тисяч ромів під час Другої світової війни.

2002

Відповідно до положень про ненависницькі висловлювання шведські суди засуджують неонациста Фредріка Сандберга до шести місяців тюремного ув’язнення за перевидання брошури епохи Третього рейху Єврейське питання.

2003

У справі Гароді проти Франції Європейський суд з прав людини постановляє, що Роже Гароді брав участь у формах заперечення Голокосту, які не захищені Європейською конвенцією з прав людини.

2003

Вольфганга Фреліха заарештовують у Відні і засуджують до трьох років ув’язнення після публікації ним у 2001 році книги під назвою Die Gaskammaer Luege (Брехня про газові камери). Через рік його звільняють. У наступні роки Фреліха повторно арештовують або кілька разів продовжують йому покарання за постійні випадки заперечення Голокосту, в тому числі у 2015 році за лист канцлеру Австрії із заявою про те, що Голокост не міг статися.

2003

Румунський уряд створює міжнародну комісію з питань Голокосту в Румунії на чолі з Елі Візелем. Вона складається із 30 румунських та зарубіжних істориків. Метою комісії є вивчення історії Голокосту в Румунії для виявлення фактів, що мали місце, та поширення результатів досліджень у країні та за кордоном. Організація комісії займається публічними заявами, зробленими раніше у 2003 році тодішнім президентом Іоном Ілієску, який применшував Голокост у Румунії, і колишнім міністром інформації Васіле Дінку, який заперечував Голокост у Румунії.

Elie Wiesel became Founding Chairman of the United States Holocaust Memorial Council in 1980.

Елі Візель став першим головою Ради Американського Меморіального Музею Голокосту у 1980 році. На фото він промовляє на церемонії вшанування людей, які пережили Голокост - одній із подій, влаштованій під час десятих роковин Музею. На задньому тлі прапори американських дивізій-визволительок. Вашингтон, окрук Колумбія, листопад 2003 р.

Джерело:
  • US Holocaust Memorial Museum

2005

Австрійський уряд арештовує Девіда Ірвінга за заперечення Голокосту. У 2006 році він отримує трирічний термін ув’язнення, але в грудні того самого року його звільняють за умови виїзду з Австрії.

2005

Уряд Канади депортує Ернста Цюнделя до Німеччини, щоб він представ перед судом за заперечення Голокосту. Німецькі суди визнають Цюнделя винним за 14 пунктами звинувачення, пов’язаними із запереченням Голокосту у 2007 році, за що він отримує п’ять років ув’язнення.

2005

У своєму виступі у прямому ефірі 14 грудня президент Ірану Махмуд Ахмадінежад називає Голокост «міфом».

2005

У японському журналі Marco Polo виходить стаття, написана позаштатним автором Масанорі Нішіокою під назвою «Ніяких нацистських газових камер не було». У статті Нішіока стверджує, що Голокосту ніколи не було та що газові камери в Аушвіці були створені польським комуністичним урядом після війни.

2006

Уряд Ірану спонсорує зустріч прихильників ідеї заперечення Голокосту в Тегерані, замасковану під академічну конференцію із назвою «Огляд Голокосту: глобальне бачення». У тому самому році Фарід Мортазаві, графічний редактор іранської газети Hamshahri, оголошує конкурс карикатур на тему Голокосту із золотими та грошовими призами для переможців. На конкурс приймається близько 1200 заявок із більш ніж 60 країн, зокрема карикатури, що заперечують або применшують Голокост. Пізніше того самого року Інститут мистецтв і культури Саби в Тегерані відкриває виставку, яку спонсорує президент Ірану Махмуд Ахмадінежад, з 200 карикатурами з конкурсу.

2007

26 січня Організація Об’єднаних Націй приймає резолюцію, яка засуджує заперечення Голокосту. Генеральна Асамблея заявляє, що заперечення є «рівнозначним схваленню геноциду у всіх його формах».

2008

Європейський Союз приймає Рамкове рішення про боротьбу з расизмом та ксенофобією (2008/913/JHA), яке включає заклик до держав-членів ЄС забезпечити, щоб заперечення Голокосту каралося законом.

2009

Римо-католицький єпископ англійського походження Річард Вільямсон заперечує існування газових камер і применшує масштаби вбивств під час Голокосту. Ватикан наказує Вільямсону відмовитися від своїх заяв. Коли він цього не робить, Ватикан відлучає Вільямсона від Церкви.

2009

Влада Чехії арештовує Девіда Дюка, колишнього лідера Ку-клукс-клану, за заперечення Голокосту та розпалювання ненависті. Його запросила виступити в Карловому університеті група Národní odpor (Національний опір). Чеський уряд наказує Дюку виїхати з країни наступного дня. Пізніше державна прокуратура у Празі відхиляє звинувачення через відсутність доказів.

2010

Бредлі Сміт розміщує свою першу онлайн-рекламу заперечення Голокосту, яка в лютому з’являється на веб-сайті Badger Herald Університету Вісконсіна. Інтернет — через легкість доступу та поширення, удаваної анонімності та ймовірного авторитету — тепер є головним каналом заперечення Голокосту.

2010

Голландський апеляційний суд штрафує Європейську арабську лігу (Arab European League, AEL) на 2500 євро за публікацію карикатури на своєму веб-сайті у 2006 році, в якій висувається думка, що Голокост був придуманий або перебільшений євреями. Згідно AEL організація опублікувала карикатуру, щоб підкреслити подвійні стандарти щодо свободи слова після того, як датська газета опублікувала карикатуру на пророка Мухаммеда. Суд також призначає AEL 2-річний випробувальний термін.

2010

Литва оновлює свій кримінальний кодекс, щоб включити закон проти заперечення та грубої тривіалізації нацистських злочинів і злочинів, вчинених Радянським Союзом у Литві.

2010

Згідно з нещодавно прийнятим законом щодо заперечення Голокосту, влада Литви проводить розслідування щодо литовського журналу Veidas на предмет публікації статті, в якій Нюрнберзький процес названий «найбільшим юридичним фарсом в історії». Слідство закривається на початку 2011 року, після того, як місцеві слідчі заявляють, що автор не мав наміру заперечувати Голокост.

2011

Віце-голова єгипетської партії Вафд заявляє в інтерв’ю Washington Times, що терористичні атаки 11 вересня, Голокост і щоденник Анни Франк — все це історичні вигадки. «Голокост — брехня», — каже Ахмед Езз ель-Араб. Він продовжує: «Євреїв під німецькою окупацією було 2,4 мільйона. Отже, якщо всі вони були знищені, звідки беруться решта 3,6 мільйона?»

2012

Ніколаос Міхалоліакос, глава ультраправої партії Греції «Золота зоря», заперечує існування газових камер у нацистських концтаборах під час Голокосту. «Не було ні печей, ні газових камер, це брехня», — стверджує він під час інтерв’ю, яке транслювалося по телебаченню.

2012

Саудівський священнослужитель Салман аль-Одех розповідає телеканалу Rotana Khalijia TV, що «Голокост має історичну основу. Багато розповідей про це задокументовані та добре обґрунтовані. Проблема полягає, насамперед, у перебільшенні Голокосту. Він перетворився на міф величезних розмірів.... Протягом тисячоліть євреї піддавалися переслідуванням, депортації, вбивствам та звинуваченням. Можливо, це багато в чому пов’язано з їхніми моральними цінностями, їхнім зрадницьким характером, їхніми махінаціями та хитрощами, що змушували інші народи ставитися до них з обережністю».

2012

Корнеліу Вадім Тюдор, румунський член Європейського парламенту та лідер націоналістичної партії «Велика Румунія», заперечує Голокост у ток-шоу Romania a la Raport. Тюдор стверджує: «У Румунії ніколи не було Голокосту... Я буду заперечувати це, поки не помру, бо люблю свій народ».

2013

У День пам’яті жертв Голокосту Фатхі Шихаб-Еддім, помічник президента Єгипту Мухаммеда Мурсі, стверджує, що 6 мільйонів євреїв, убитих нацистами, насправді переселилися до Сполучених Штатів. «Спецслужби США у співпраці зі своїми колегами в Союзних країнах під час Другої світової війни створили його [Голокост] для знищення іміджу своїх опонентів у Німеччині, а також для виправдання війни та масових руйнувань військових та цивільних об’єктів держав Осі, і особливо для ураження Хіросіми та Нагасакі атомною бомбою», — стверджує Шихаб-Еддім.

2013

Дьордь Надь стає першим угорцем, засудженим за заперечення Голокосту. Під час демонстрації 2011 року в Будапешті Надь ніс табличку з написом на івриті: «Голокосту ніколи не було». Суд засуджує його до 18 місяців позбавлення волі з випробувальним строком. Частина його вироку також полягає в тому, щоб відвідати будапештський меморіальний музей Голокосту, Аушвіц або Яд Вашем.

2013

31 країна, що входила на той момент до Міжнародного альянсу пам’яті жертв Голокосту, приймає «Робоче визначення заперечення та спотворення Голокосту», в якому окреслюються деякі прояви заперечення та спотворення. З 2013 року декілька країн прийняли це визначення на національному рівні, щоб керуватися своїм підходом до цієї проблеми.

2014

Колишнього лідера Національно-демократичної партії (НДП) Німеччини Удо Фойгта призначають до Комітету Європейського парламенту з питань громадянських свобод, правосуддя та внутрішніх справ. Як лідер НДП, яка дотримується неонацистських поглядів, Фойгт хвалив Адольфа Гітлера та стверджував, що під час Голокосту було вбито набагато менше шести мільйонів євреїв. Його засудили за «підбурювання народу».

2014

У своєму офіційному зверненні з нагоди Новрузу у 2014 році іранський аятола Алі Хаменеї зазначає: «Голокост — це подія, реальність якої невизначена, і якщо вона сталася, то невідомо, як це сталося».

2014

Російська Федерація оновлює свій кримінальний кодекс, включивши в нього положення, які передбачають кримінальну відповідальність за деякі форми заперечення Голокосту та поширення «неправдивих даних про діяльність СРСР під час Другої світової війни».

2015

Дві спонсоровані урядом іранські культурні організації, Інститут ЗМІ та мистецтва Оудж і Культурний комплекс Сарчешмех, оголошують про другий конкурс карикатур на тему Голокосту, чекаючи, що на них будуть представлені роботи від художників-карикатуристів із десятків країн.

2015

Німецький суд визнає Урсулу Хавербек винною в підбурюванні до заколоту після того, як вона написала листа меру Детмольда, в якому говорилося, що «чітко впізнається» те, що Аушвіц був не що інше, як трудовий табір. Вона надіслала своє повідомлення, коли суд Детмольда судив Рейнхольда Ханнінга, колишнього охоронця в таборі Аушвіц. У 2014 році її судили за те, що вона сказала, що Голокост був «найбільшою та найтривалішою брехнею в історії».

2015

Румунія доповнює свій існуючий закон проти заперечення Голокосту, включивши до нього форми спотворення та заперечення, які стосуються спадщини та образів, пов’язаних із румунською організацією «Залізна гвардія».

2015

Уряд Угорщини надає фінансування для спорудження статуї на честь Балінта Хомана, урядовця Угорщини, який спонсорував антисемітську політику та підтримував антисемітські погляди в роки війни та Голокосту. Наприкінці 2015 року вищі угорські чиновники заявляють, що проект не повинен рухатися вперед через негативну історичну спадщину Хомана.

2015

Уряд України приймає декілька законів про так звану декомунізацію. Хоча ці закони забороняють використання комуністичної та нацистської символіки, окремі положення також забороняють критику окремих національних героїв антирадянського опору, в тому числі деяких осіб, історичні відомості про яких включають співпрацю з нацистами та злочини проти євреїв і етнічних поляків у роки Голокосту.

2016

У Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту верховний лідер аятола Алі Хаменеї на своєму веб-сайті випускає відео під назвою «Голокост: чи минули темні віки?», яке включає в себе його коментарі 2014 року, в яких ставиться під сумнів масове вбивство нацистами шести мільйонів євреїв під час Другої світової війни.

2016

У Тегерані в художній секції Ісламської пропагандистської організації відкривається виставка 150 карикатур на тему Голокосту з 11-ї Тегеранської міжнародної бієнале карикатури. Через два тижні відбувається церемонія нагородження переможців конкурсу карикатур на тему Голокосту. У церемонії нагородження бере участь директор Тегеранського музею сучасного мистецтва та керівник секції графічного мистецтва Міністерства культури та ісламської орієнтації Маджид Молланороозі. Як повідомлялося, загальна сума призів становить 50 тисяч доларів.

2016

Польський кабінет затверджує законопроект, що встановлює строки ув’язнення для всіх, хто вживає слово «польські», вказуючи на табори смерті, якими керувала нацистська Німеччина в окупованій Польщі. Заява про те, що поляки співпрацювали з нацистами у винищенні євреїв, також вважатиметься кримінальним правопорушенням.

2016

Міжнародний альянс пам’яті жертв Голокосту приймає своє «Не обов’язкове до виконання робоче визначення антисемітизму». Це визначення включає формулювання, що вказують на те, що заперечення Голокосту є формою антисемітизму. З 2016 року понад 20 країн прийняли це визначення для використання на національному рівні.

2018

У січні уряд Польщі вносить поправки в Закон про Інститут національної пам’яті, щоб включити до нього твердження, які «всупереч фактам» приписують «польському народу або польській державі відповідальність або спільну відповідальність» за злочини нацистів. Оригінальна поправка оголошує такі дії злочинними, але в червні уряд змінює закон, оголошуючи такі позови цивільними правопорушеннями.

2018

Мер Риму наказує більше не називати вулиці міста на честь італійських фашистів або громадян Італії, які були відомими фашистами.

2020

Уряд Німеччини виділяє спеціальні кошти на створення міжнародної цільової групи з боротьби із запереченням та спотворенням Голокосту.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.

Глосарій