توماس بورگنتال Thomas Buergenthal

توماس بورگنتال Thomas Buergenthal

تاریخ تولد: ۱۱ مهٔ ۱۹۳۴

لوبوخنا, چکوسلواکی

در سال ۱۹۳۳، درست بعد از به قدرت رسیدن هیتلر و حزب نازی، والدین یهودی توماس از آلمان به چکوسلواکی نقل مکان کردند. پدر توماس که در آلمان به عنوان بانکدار کار کرده بود، هتل کوچکی را در شهر لوبوخنا در اسلوواکی خریداری کرد. بسیاری از دوستان پدر او در آلمان، برای فرار از سیاست های ناعادلانه دولت نازی به چکوسلواکی آمده و در این هتل اقامت گزیده بودند.

۳۹- ۱۹۳۳: سربازان اسلوواکی که از هیتلر طرفداری می کردند، در اواخر سال ۱۹۳۸ هتل ما را اشغال کردند. ما به شهر زیلینا در همان حوالی فرار کردیم و تا وقتی که به سن ۵ سالگی رسیدم در آنجا ماندیم. سپس پدرم با عبور از مرز، ما را به لهستان برد. در ۱ سپتامبر ۱۹۳۹، ما سوار قطاری شدیم که به سمت قایقی می‌رفت که قرار بود ما را به انگلستان ببرد. اما همان روز ارتش آلمان به لهستان حمله کرد و قطار ما بمباران شد. ما به پناهندگان دیگر ملحق شدیم و پیاده به شهر کیلتسَه در شمال حرکت کردیم.

۱۹۴۰-۴۵: در کیلتسَه ما را در یک گتو و سپس در یک اردوگاه کار اجباری قرار دادند. در سال ۱۹۴۴، من و والدینم به آشویتس تبعید شدیم. ژانویه ۱۹۴۵ بود، و پیشروی ارتش شوروی، آلمانی ها را مجبور به تخلیه اردوگاه کرد. ما را پیاده از اردوگاه خارج کردند، در حالی که کودکان را جلوی صف گذاشته بودند. روز اول ۱۰ ساعت پیاده‌روی کردیم وچون خسته شدیم، عقب ماندیم. افرادی که آهسته راه می رفتند را به ضرب گلوله می کشتند. به همین دلیل، من و دو پسر دیگر شیوه ای به کار گرفتیم تا هنگام پیاده روی استراحت کنیم: ما به سمت جلوی صف می دویدیم، بعد آهسته راه می رفتیم یا می ایستادیم تا کسانی که عقب بودند به ما برسند. بعد دوباره به جلو می دویدیم.

توماس یکی از آن سه کودکی بود که از این پیاده روی مرگ سه روزه جان سالم به در برد. او به زاکسن‌هاوزن تبعید و در آوریل ۱۹۴۵ به دست سربازان شوروی آزاد شد.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.