Dismissal letter

A köztisztviselők szerepe

A zsidók és más csoportok üldözése nem Hitler és más náci fanatikusok intézkedéseinek eredménye. A náci vezetőknek szükségük volt a különböző területeken dolgozó szakemberek aktív segítségére és együttműködésére, akik sok esetben nem voltak meggyőződéses nácik. A köztisztviselők – a kormánytisztviselőktől a bírákig – olyan törvények kidolgozásában és érvényesítésében működtek közre, amelyek célja az volt, hogy megfosszák a zsidókat jogaiktól, megélhetésüktől és vagyonuktól.

Amikor a nácik 1933-ban átvették a hatalmat, a német köztisztviselők többségének beállítottsága konzervatív, nacionalista és tekintélyelvű volt. Miután kiiktatták a politikai ellenfeleket a köztisztviselői szférából, a kormányzati dolgozók egyetértettek mind a nácik kommunizmusellenességével, mind a weimari köztársaság elutasításával. A náci rezsimet legitimnek tekintették, és kötelességüknek érezték, hogy „engedelmeskedjenek a törvényeknek”. Legtöbbjük ugyan nem volt radikálisan antiszemita, de úgy vélték, hogy a zsidók „mások”, illetve „túl befolyásosak”.

Jewish lawyers line up to apply for permission to appear before the Berlin courts.

Zsidó jogászok sorakoznak, hogy engedélyt kérjenek a berlini bíróságon való megjelenésre. Az árja paragrafusban (1933 áprilisában hozott törvények sorozata, amelyek célja az volt, hogy megtisztítsa az állam és a társadalom bizonyos rétegeit a zsidóktól) előírt új rendelkezések csak 35 személy számára engedélyezték, hogy megjelenjenek a bíróságon. Berlin, Németország, 1933. április 11.

Forrás:
  • Wide World Photo

A náci politika végrehajtásában közreműködve a különböző hivatalokban dolgozó köztisztviselők munkájuk részeként számtalan törvényt és rendeletet dolgoztak ki, amelyek lépésről lépésre elvették a német zsidók teljes körű állampolgári jogait, melyeket 1933 előtt még egyenrangú polgárokként birtokoltak. Ezek közé tartoztak például olyan intézkedések, amelyek meghatározták a „zsidó” fogalmát, megtiltották a „zsidók” és a „német vérű” emberek közötti házasságot, megkövetelték a zsidók elbocsátását a közszolgálati állásokból és más munkakörökből, diszkriminatív adókat vetettek ki a „zsidó vagyonra”, bankszámlákat zároltak, továbbá felhatalmazták az államot, hogy elkobozza a deportált zsidók vagyonát.

Köztisztviselők dolgozták ki azt a törvényt is, amely előírta az örökletes mentális betegséggel, valamint szellemi és fizikai fogyatékossággal diagnosztizált személyek sterilizálását, és ők dolgozták ki a büntető törvénykönyv 175. paragrafusát is, amely a homoszexuális cselekedetek széles körét tette illegálissá.

A háború alatt a köztisztviselők egy másik csoportja – a német külügyminisztérium diplomatái – alapvető szerepet játszottak a tárgyalásokban azon országok vezetőivel és tisztviselőivel, amelyekből a náci rezsim zsidókat akart deportálni.

A német bírók szintén osztották a többi köztisztviselő konzervatív, nacionalista és tekintélyelvű nézeteit, és elfogadták a náci rendszer legitimitását. A bírók nem kérdőjelezték meg az 1933-ban elfogadott új törvények alkotmányosságát, amelyek visszavonták a weimari köztársaság demokratikus alkotmánya által biztosított politikai szabadságjogokat, állampolgári jogokat és a védelmet a polgárok számára, beleértve a kisebbségi csoportok tagjait. A legtöbb bíró nemcsak biztosította a törvényességüket a náci uralom éveiben, hanem kiszélesítette az értelmezésüket, ami inkább megkönnyítette, semmint akadályozta a rezsim zsidóellenes és faji politikájának végrehajtását. Az olyan jogi szerződések felbontásával kapcsolatos ügyekben, mint amilyenek például a munkavállaló és a munkáltató közötti kapcsolatokat szabályozó szerződések voltak, a bírák ritkán éltek a számukra biztosított szokásos értelmezési mozgástérrel a zsidók javára. Egy szerződésszegési ügyben például egy bíró a zsidó származást „fogyatékosságként” értelmezte, ami a munkahelyről való elbocsátás alapjául szolgált.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.

Fogalomtár