Gad Beck

Gad Beck

Data urodzenia: 30 czerwca 1923

Berlin, Niemcy

Gad dorastał w Berlinie. Jego ojciec był żydowskim emigrantem z Austrii. Matka Gada nawróciła się na judaizm. Rodzina Becków mieszkała w biednej dzielnicy Berlina, wśród żydowskich emigrantów z Europy Wschodniej. Kiedy Gad i jego siostra bliźniaczka Miriam mieli pięć lat, Beckowie przeprowadzili się do berlińskiej dzielnicy Weissensee, gdzie Gad zaczął chodzić do szkoły podstawowej.

1933-39: Kiedy naziści doszli do władzy, Gad miał ledwie dziesięć lat. Jako jeden z niewielu Żydów w szkole szybko stał się celem antysemickich komentarzy: „Czy mogę usiąść gdzie indziej, nie koło Gada? Jego żydowskie stopy strasznie śmierdzą.” W 1934 r. rodzice Gada zapisali go do żydowskiej szkoły, ale musiał zrezygnować z niej w wieku 12 lat, ponieważ nie było ich już na nią stać. Gad znalazł pracę jako sprzedawca w sklepie.

1940-44: Ponieważ Gad był dzieckiem z mieszanego małżeństwa [Mischlinge], nie wywieziono go na wschód wraz z innymi niemieckimi Żydami. Został w Berlinie, gdzie zaangażował się w działalność podziemną, pomagając Żydom przy ucieczce do Szwajcarii. Był homoseksualistą i mógł liczyć na pomoc nieżydowskich homoseksualnych przyjaciół przy organizowaniu jedzenia oraz kryjówek. Na początku 1945 r. żydowski szpieg Gestapo zdradził Gada i jego towarzyszy z podziemia. Internowano go w obozie przejściowym dla Żydów w Berlinie.

Po wojnie Gad pomagał przy organizacji wyjazdów Żydów, którzy przeżyli, do Palestyny. Wyjechał tam sam w 1947 r., a w 1979 r. wrócił do Berlina.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies and the Abe and Ida Cooper Foundation for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of all donors.