گاد بک

گاد بک

تاریخ تولد: ۳۰ ژوئن ۱۹۲۳

برلین, آلمان

گاد در برلین بزرگ شد. پدرش یک یهودی مهاجر اهل اتریش بود. مادرش تغییر مذهب داده و به یهودیت گرویده بود. خانواده بک دريکی از قسمت های فقیرنشین برلین زندگی می کردند. ساکنان محله آنها را عمدتاً مهاجران یهودی اروپای شرقی تشکیل می دادند. وقتی گاد و خواهر دوقلویش، میریام، 5 ساله بودند، خانواده بک به منطقه وایسنسه (Weissensee) در برلین مهاجرت کردند و در آنجا بود كه گاد وارد مدرسه ابتدایی شد.

39-1933: وقتی نازی ها به قدرت رسیدند، من 10 ساله بودم. به عنوان یکی از معدود دانش آموزان یهودی مدرسه، به سرعت هدف کنایه های یهودستیزانه قرار گرفتم: "می تونم یه جای دیگه بجز کنار گاد بشینم؟ پاهای یهودیش بو می ده." در1934، والدینم مرا در یک مدرسه یهودی ثبت نام کردند، اما در 12 سالگی مجبور شدم ترک تحصیل کنم چون خانواده ام دیگر قادر به پرداخت شهریه نبودند. در یک مغازه به عنوان دستیار فروشنده شروع به کار کردم.

44-1940: چون والدینم از دونژاد مختلف بودند، مرا به شرق- که محل تبعید سایر یهودیان آلمانی بود- نفرستادند. در برلین ماندم و در آنجا وارد تشکیلات زیرزمینی شدم تا به یهودیان در فرار به سوئیس کمک کنم. به عنوان یک همجنس گرا، می توانستم از دوستان همجنس گرای غیریهودی و قابل اعتمادم بخواهم به من کمک کنند تا غذا و مخفیگاه برای یهودیان فراهم کنم. در اوایل سال 1945، یک جاسوس یهودی كه برای گشتاپو كار می كرد من و تعدادی از دوستانم در تشکیلات زیرزمینی را لو داد. من در اردوگاه موقت یهودیان در برلین زندانی شدم.

بعد از جنگ، گاد به سازماندهی مهاجرت بازماندگان یهودی به فلسطین کمک کرد. او در 1947 به فلسطین رفت و در1979 به برلین بازگشت.

Thank you for supporting our work

We would like to thank Crown Family Philanthropies, Abe and Ida Cooper Foundation, the Claims Conference, EVZ, and BMF for supporting the ongoing work to create content and resources for the Holocaust Encyclopedia. View the list of donor acknowledgement.